UFO LED Warehouse Light 100W Warehouse Light UFO 100W 150W 200W Low Bay UFO
Overview
The ZGSM® K-Series LED high bay lights are using LUMILEDS® LUXEON 3030 2D luminous source, providing
excellent lumen output, long-lasting stability and splendid sight.
The ZGSM® K-Series LED high bay lights are using high-end LED driver with long lifespan. Provide 5 years warranty on luminaire.
Product advantage
1. Using Lumileds 3030 LEDs, luminaire efficacy is more than 120lm/w.
2. Inventronics driver with dimming functions and 4KV surge protection.
3. 5 years warranty.
4. Simple ring structure design, easy for suspended mounting.
5. Small and light body which saves much shipping cost.
6.Application:Workshop, Warehouse | Gas Station | Parking Garage | Area Lighting
Specification
| Model | ZGSM-GCD200M |
| LED Brand | LUXEON® 3030 2D |
| Driver Brand | Inventronics Driver |
| Norminal Wattage | 200W |
| LED Quantity | 304pcs |
| Input Voltage | 100-240/277VAC |
| Power Efficiency | >90% |
| Power Factor | >0.95 |
| Lamp Rated Luminous Efficiency | >140 lm/w |
| Lamp Rated Lumen output | 28000 lm (Lumen tolerance +/- 5%) |
| Color Rendering Index | Ra>70 |
| Color Temperature | 3000K, 4000K, 5000K or 5700K |
| Photometric Type | 110 degrees |
| Optimal Operating Temperature | 25ºC |
| Storage Temperatures | '-40ºC~+70ºC |
| Working Environment | Between-40°C~+50°C, 10%~90%RH |
| Total Harmonic Distortion | < 10% |
| Lumen Maintenance | > 100,000 hours -L70, @25 ºC (77 ºF) |
| Body and Shell Materials | Die-cast aluminum; Tempered Glass |
| IP Rating | IP65 with test report |
| IK Rating | IK10 with test report |
| Certification | CE,ROHS,ISO9001, ISO14001 |
| Optional Function | 0(1)-10V DC or PWM Signal Dimming |
| Timer Control/Motion Sensor | |
| Warranty | 5 years |
| Packing Details | |
| Fixture Dimension | 350*350*193 mm |
| Fixture Weight | 5.2 kg |
| Packing Dimension | 365*365*210 mm |
| Packing Weight | 6.0 kg |
Best Regards,
Moe
INTERNATIONAL SALES & Marketing
Mob: +86 159 9016 1730
HANGZHOU ZGSM TECHNOLOGY CO., LTD
1188 JINXI SOUTH RD., LINGLONG INDUSTRIAL ZONE, LIN'AN - 311301, HANGZHOU, ZHEJIANG, CHINA
Hot Tags: ufo led warehouse light 100w warehouse light ufo, manufacturers, suppliers, buy, cheap, price

