150 watt smd led linear high bay light

Advantages:
1. LUMILEDS® LUXEON 3030 source with LM-80 report.
2. High Reliable MEANWELL® HLG driver with 5 Years Warranty.
3. Over then 100, 000 hours operation life.
4. Available for 60°, 90° and 110° beam angle.
5. IK10&IP66.
6. Adjustable mounting bracket.
7. UL, DLC, RoHS, CE, GS, CB certificated.
8. Patent product with 5 patent certificates.
9.5 years Warranty
10. Wide application range, can be applied as industrial Light, canopy light, flood Light, stadium lights, tunnel light, warehouse light, gas station light and so on.
Specification
| Model | ZGSM-GCD150H5 |
| LED Brand | Philips LUMILEDS® LUXEON 3030/5050 |
| Driver Brand | Non-dimmable: MeanWell HBG Driver |
| Norminal Wattage | 150W |
| Input Voltage | 100-240V /277V AC 50 /60Hz |
| Power Efficiency | >90% |
| Power Factor | >0.95 |
| Lamp Rated Luminous Efficiency | >130-160 lm /w |
| Lamp Rated Lumen output | 19,500-24,000 lm |
| Color Rendering Index | Ra>70 |
| Color Temperature | 4000K (Nature White), 5000K (Pure White), 5700K (Cool White) |
| Photometric Type | 60 90 110 degree |
| Operating Temperature | 40 ºC to +50 ºC |
| Total Harmonic Distortion | < 20% |
| Lumen Maintenance | > 100,000 hours -L70, @25 ºC (77 ºF) |
| Materials | Aluminum;PC |
| IP Rating | IP66 with test report |
| IK Rating | IK10 with test report |
| Certification | CE,ROHS, IOS9001, ISO14001, LM80 |
| Warranty | 7 years |
| Packing Details | |
| Fixture Weight | 5.4 kg |
| Packing Dimension | 485 X365 X160 mm |
| Packing Weight | 6.3 kg |
Project picture

Factory show

AFTER-SALE SERVICE-7 years warranty
Hangzhou ZGSM Technology Co., Ltd ("ZGSM") warrants this ZGSM-branded hardware product against defects in
materials and workmanship under normal use for a period of SEVEN (7) YEAR from the date of purchase.ZGSM provides free repair or replacement within warranty period.
ZGSM shall charge against defeats by abnormal storage, usage, connection or change the structure or any components of the product.
Damage by thunder stroke over 6KV(L,N to FG) /4KV(L to N) will not covered by warranty based on IEC61000-4-5.
CONTRACT INFORMATION
Karen Chen
International Sales & Markting.
Whatsapp/Wechat: +86 13588232941
Email: karen@zgsm-china.com
Hot Tags: 150 watt smd led linear high bay light, manufacturers, suppliers, buy, cheap, price

