
Features
1. Wide power range: 40W~480W 2. Special circuit design, single LED's damage won't affect others' normal work 3. Modular design for easy installation, replacement and maintenance. 4. High Lumen output up to 165lm/w with high quality LED chips 5. Variety applications with different mounting Accessories 6. Multiple lighting control options are available, e.g. DALI, 1-10V, Motion sensor 7. Designed to last at least 100,000 hours at L70 8. Multiple lighting distributions available 9. UL/ DLC/ SAA/ CB/ CE/ RoHS/ IK10 /IP66 /LM79
10. 7 years limited warranty available.
| Specifications | |
| Model | ZGSM-GCD200H4 |
| LED Brand | Lumileds 3030 |
| Driver Brand | Meanwell |
| Norminal Wattage | 200W |
| LED Module Quantity | 5 modules |
| Input Voltage | 100-240/277VAC |
| Power Efficiency | >90% |
| Power Factor | >0.95 |
| Lamp Rated Luminous Efficiency | >120 lm/w |
| Lamp Rated Lumen output | 24,000 lm (Lumen tolerance +/- 5%) |
| Color Rendering Index | Ra>70 |
| Color Temperature | 3000K, 4000K, 5000K or 5700K |
| Photometric Type | 60,90,110 degrees |
| Optimal Operating Temperature | 25℃ |
| Storage Temperatures | ‘-40℃~+70℃ |
| Working Environment | Between-40°C~+50°C, 10%~90%RH |
| Total Harmonic Distortion | < 10% |
| Lumen Maintenance | > 75,000 hours -L70, @25 ºC (77 ºF) |
| Body and Shell Materials | Anodized Aluminum |
| IP Rating | IP66 with test report |
| IK Rating | IK10 with test report |
| Certification | CE, ROHS, IOS9001, ISO14001, LM80 |
| Optional Function | 1-10V DC or PWM Signal or Resistance Dimming |
| Timer | |
| Warranty | 5 years/7 years/10 years |
| Packing Details | |
| Fixture Dimension | 585 x340 x156 mm |
| Fixture Weight | 7.0 kg /15.4 lbs |
| Packing Dimension | 635 x365 x160 mm |
| Packing Weight | 8.1 kg /17.9 lbs |
Product Description

High Efficacy LED Source
ZGSM H series LED High Bay are using Lumileds Luminous source, providing excellent lumen output, long-lasting stability and splendid sight. The efficiency of 5050 chips is more than 165 lm/w.
High-end LED Driver
High-end Mean Well HLG Series Flicker free LED driver Optimal stability performance and lifespan.

Flexible Modules Design
Modular structure making the lamp more easier and faster to be designed ,easy to do replacement and maintaining.A variety of combinations can multiply increase the brightness and illumination.
Variety of installation
With short bracket, it can be used for high bay; with long bracket, it can be used for flood light; with Steel wire, it can be used for suspended mounting.
The H series high bay light have three beam angles for optional, 60,90 and 110 degrees with PC lens.
Installation Process

Applications


Hot Tags: High Bay Lighting Fixtures and Low Bay Fixtures, manufacturers, suppliers, buy, cheap, price

