Description
Send Inquiry

| Specification | LED street light |
| Series | LMD |
| Model | ZGSM-LD120LMD |
| LED qty | 168unit |
| Current | 110 mA |
| Power | 120 W |
| Luminaire Efficacy(+/- 5%) | 145 lm/w |
| Lumen Output (+/- 5%) | 17400 lm |
| Input Voltage | 100-277 V Ac 50Hz |
| LED Brand | Lumileds 5050 |
| Driver Brand | Mean Well Inventronics |
| Light Distribuions | Type ll |
| CCT (K) | 5000 |
| Surge Protecion Device | 10KV |
| Lifetime (h) | >100000 (L70) |
| Working Environment | -40 ºC ~ +50 ºC 10%~90%RH |
| Storage Temperature | -40 ºC ~ +50 ºC |
| Rating | Class I, IP66, IK8 |
| CRI | >70 |
| Power Factor | >0.95 |
| Power Efficiency | >90% |
| Maerial | Housing:Die-cast aluminum Lens: Tempered glass and PC |
| Pole Diameter (mm) | 60 |
| Product Dimensions (mm) | φ480*240 |
| Carton Size (mm) | 495*495*170 |
| Net Weight (kg) | 8.0 |
| Gross Weight (kg) | 9.3 |
| Project references |

Hot Tags: stainless stell rope suspended led street light 120w, manufacturers, suppliers, buy, cheap, price

