25W Street Light with PMMA Lens
K series street light support both vertical installation and horizontal installation. The installation adjustable tilt angle can be 0-5-10-15°
K series street light have three lens type can supply three light distribution to suit to different road width, pole distance, pole height and so on.
Normally, if non-dimmable version, we will use Meanwell high-end HLG series driver in KM series street light, if dimmable version, we will use Inventronics high-end programmable driver which integrate 0-10V,PWM and timer dimming and 6KV/10KV surge protection inside. It can provide excellent performance and lifetime.
Constructed of high pressure die cast aluminum alloy, the rugged yet sleekly designed housing provides excellent heat dissipation and durable protection for LED components. The aluminum housing with high dimensional stability and architectural strength protects the optical and electrical components from mechanical shocks and vibrations. The top opening cover that is mounted with all the functional components is sealed to the tempered-glass-lensed bottom housing with a one-piece, weather and ageing resistant silicone rubber gasket for IP66 level ingress protection. The bottom cover has a pressure stabilizing breather that equalizes the internal/external air pressure. To ensure superior weatherability and fade resistance, the aluminum housings undergo a multi-stage cleaning and chromating process and are powder-coated with an electrostatically applied with TGIC polyester powder paint.
Application
Roadway, street, path way, park, public square, parking lot, carpark, high way, Urban main roads
| Specifications | |
| Model | ZGSM-LD25KS |
| LED Brand | Philips LUMILEDS® LUXEON 3030 |
| Driver Brand | Inventronics |
| Norminal Wattage | 25W |
| LED Chip Quantity | 48pcs |
| Input Voltage | 100-240/277VAC |
| Power Efficiency | >90% |
| Power Factor | >0.95 |
| Lamp Rated Luminous Efficiency | >125 lm /w |
| Lamp Rated Lumen output | 3125 lm (Lumen tolerance +/- 5%) |
| Packing Details | |
| Fixture Dimension | 614 x224x135mm |
| Fixture Weight | 5.8 kg /12.8 lbs |
| Packing Dimension | 680 x370x170mm |
| Packing Weight | 7.1 kg |

AFTER-SALE SERVICE
Hangzhou ZGSM Technology Co., Ltd (“ZGSM”) warrants this ZGSM-branded hardware product against defects in materials and workmanship under normal use for a period of SEVEN (7) YEAR from the date of purchase. ZGSM provides free repair or replacement within warranty period. ZGSM shall charge against defeats by abnormal storage, usage, connection or change the structure or any components of the product.
*Damage by thunder stroke over 10KV(L,N to FG) /6KV(L to N) will not covered by warranty based on EC61000-4-5.
Hot Tags: 25W Street Light with PMMA Lens, manufacturers, suppliers, buy, cheap, price


