Description
Send Inquiry
ZGSM Class II or Class I 120W LED Street Light

Product Description
| Model | ZGSM-LD120Kmini2 |
| LED Brand | LUMILEDS® LUXEON 3030 2D, 5050 |
| Driver Brand | Meanwell or Inventronics |
| Norminal Wattage | 120W |
| LED Quantity | 160units /126mA 3030chips; 56units /97mA 5050 chips |
| Input Voltage | 100-240/277VAC/DC12/24V |
| Power Efficiency | >90% |
| Power Factor | >0.95 |
| Lamp Rated Luminous Efficiency | >140 lm /w(3030chips); 152lm(5050chips) |
| Lamp Rated Lumen output | 16800 lm (3030chips); 18240 lm (5050chips) |
| Color Rendering Index | Ra>70 |
| Color Temperature | 3000K, 4000K, 5000K or 5700K |
| Photometric Type | Type II;Type II BLS |
| Optimal Operating Temperature | 25℃ |
| Storage Temperatures | -40°C~50°C |
| Working Environment | Between-40°C~+50°C, 10%~90%RH |
| Total Harmonic Distortion | < 10% |
| Lumen Maintenance | > 100000 hours -L70, @25 ºC (77 ºF) |
| Materials | Housing: Die-cast aluminum, Lens: PC |
| IP Rating | IP66 with test report |
| IK Rating | IK10 with test report |
| Certification | EMC, LVD, CE, ROHS, IOS9001, ISO14001,ISO 50001, LM80 |
| Optional Function | Dali, 1-10V DC or PWM Signal or Resistance Dimming, Timer, Photocell |
| Warranty | 5 years |
| Fixture Dimension | 717*178*99 mm |
| Fixture Weight | 3.84 kgs |
| Packing Dimension | 735*195*120 mm |
| Packing Weight | 4.42 kgs |

Contact Person; apple (at) zgsm-china.com, Attn: Ms. Apple Wong
Hot Tags: class ii or class i 120w led street light, manufacturers, suppliers, buy, cheap, price


