Die Casting Aluminum Housing 110W LED Street Light

ZGSM Kmini2 series high power LED street lights are designed for use in city streets, municipal roadways, bridges, housing projects, public parks, parking lots, yards and gardens, and other settings with needs for high-brightness general illumination during the night time.
All of ZGSM's long life LED luminaires are designed to meet the most demanding specification criteria while offering maximum energy savings, reduced maintenance costs, and a superior quality of light.
| Model | ZGSM-LD110Kmini2 |
| LED Brand | LUMILEDS® LUXEON 3030 2D, 5050 |
| Driver Brand | Meanwell or Inventronics |
| Norminal Wattage | 110W |
| LED Quantity | 160 units /110mA 3030chips; 56 units /82 mA 5050 chips |
| Input Voltage | 100-240/277VAC/DC12/24V |
| Power Efficiency | >90% |
| Power Factor | >0.95 |
| Lamp Rated Luminous Efficiency | >143 lm /w(3030chips); 155 lm /W (5050chips) |
| Lamp Rated Lumen output | 15730 lm (3030chips); 17050 lm (5050chips) |
| Color Rendering Index | Ra>70 |
| Color Temperature | 3000K, 4000K, 5000K or 5700K |
| Photometric Type | Type II;Type II BLS |
| Optimal Operating Temperature | 25℃ |
| Storage Temperatures | -40°C~50°C |
| Working Environment | Between-40°C~+50°C, 10%~90%RH |
| Total Harmonic Distortion | < 10% |
| Lumen Maintenance | > 100000 hours -L70, @25 ºC (77 ºF) |
| Materials | Housing: Die-cast aluminum, Lens: PC |
| IP Rating | IP66 with test report |
| IK Rating | IK10 with test report |
| Certification | EMC, LVD, CE, ROHS, IOS9001, ISO14001,ISO 50001, LM80 |
| Optional Function | Dali, 1-10V DC or PWM Signal or Resistance Dimming, Timer, Photocell |
| Warranty | 5 years |
| Fixture Dimension | 717*178*99 mm |
| Fixture Weight | 3.84 kgs |
| Packing Dimension | 735*195*120 mm |
| Packing Weight | 4.42 kgs |

ZGSM Production Line Picture:

ZGSM Contacting info as below:
WhatApp & Mobile No.: + 86 152 6702 8962
WeChat: hanhan091111
Email: apple@zgsm-china.com

Our Services
OEM/ODM Service
Our professional R&D dept. can develop different products for different target prices and different requirements.
Direct factory, Competitive price
We are manufacturer.Factory price, various products we can source for you.
Quality control
We have a strict quality control system, Professional QC team.
Quick response
All requests will be reply within 12 hours.
How long i can get the feedback after we sent the enquiry?
We will reply you within 12 hours in working day.
Hot Tags: die casting aluminum housing 110w led street light, manufacturers, suppliers, buy, cheap, price

