150W LED Street Light Replacing 400W HPS Lamps
Simple, cost-effective road-lighting range
At relatively low initial cost, the highly efficient LED-based ZGSM K series Street luminaire offers significant cost savings compared with conventional street lighting, ensuring full payback within a short period of time. Available in a choice of lumen packages, K series Street allows point-to-point replacement of outdated conventional light sources and luminaires. The compact, slim luminaire is made of quality recyclable materials. And being a LED solution, it requires little maintenance.
Key Features
|
|
| Specifications | |
| Model | ZGSM-LD150KL |
| LED Brand | Philips LUMILEDS® LUXEON 3030 |
| Driver Brand | Meanwell HLG series/ Inventronics/ Inventronics |
| Norminal Wattage | 150W |
| LED Chip Quantity | 240pcs |
| Input Voltage | 100-240/277VAC |
| Power Efficiency | >90% |
| Power Factor | >0.95 |
| Lamp Rated Luminous Efficiency | >130 lm /w |
| Lamp Rated Lumen output | 19,500 lm (Lumen tolerance +/- 5%) |
| Color Rendering Index | Ra>70 |
| Color Temperature | 4000, 5000 or 5700K |
| Photometric Type | Type I Medium;Type II Medium;Type III Medium |
| Optimal Operating Temperature | 25℃ |
| Storage Temperatures | -40°C~50°C |
| Working Environment | Between-40°C~+50°C, 10%~90%RH |
| Total Harmonic Distortion | < 10% |
| Lumen Maintenance | > 100,000 hours -L70, @25 ºC (77 ºF) |
| Body and Shell Materials | Die-cast aluminum;Tempered Glass |
| IP Rating | IP66 with test report |
| IK Rating | IK08 with test report |
| Certification | CE, ROHS, IOS9001, ISO14001, LM-80 |
| Optional Function | 1-10V DC or PWM Signal or Resistance Dimming |
| Timer/Photocell Control | |
| Warranty | 7 years |
Here are our project in Saudi Arabia


Hot Tags: 150W LED Street Light Replacing 400W HPS Lamps, manufacturers, suppliers, buy, cheap, price


