High power IP66 industrial lighting 160w Led warehouse Light

Advantage
1.Professional lens design with 60°, 90° and 110° optional
2.Use M16 waterproof connector, avoid hard power damage
3.The exquisite and innovated frame holder not only makes the installation more simple but also firmer.
4.A special taylor-made packaging designed to guarantee the highest protection of the lamp
5.Convenient & fast installation
6.With a non-corrosive material, not onlyexquisite appearance, but also no corrosion concerns.
Specification
| Model | ZGSM-QD160H |
| LED Brand | Philips LUXEON® TX/LG |
| Driver Brand | Meanwell HLG series |
| Norminal Wattage | 160W |
| LED Module Quantity | 4 modules |
| Input Voltage | 100-240/277VAC |
| Power Efficiency | >90% |
| Power Factor | >0.95 |
| Lamp Rated Luminous Efficiency | >110lm/w |
| Lamp Rated Lumen output | 17600 lm (Lumen tolerance +/- 5%) |
| Color Rendering Index | Ra>70 |
| Color Temperature | 3000 4000 5000 or 5700K |
| Photometric Type | 60,90,110 degrees |
| Optimal Operating Temperature | 25ºC |
| Storage Temperatures | '-40ºC~+70ºC |
| Working Environment | Between-40°C~+50°C, 10%~90%RH |
| Total Harmonic Distortion | < 10% |
| Lumen Maintenance | > 100000 hours -L70, @25 ºC (77 ºF) |
| Body and Shell Materials | Anodized Aluminum |
| IP Rating | IP66 with test report |
| IK Rating | IK10 with test report |
| Certification | CE,ROHS,GS,CB,SAA |
| Optional Function | 1-10V DC or PWM Signal or Resistance Dimming |
| Timer/Photocell Control | |
| Warranty | 7 years |
| Ceiling Thickness | 5 to 25 mm /0.2 to 1.0 inches |
| Hole Size | 492 ×285 mm /19.4 ×11.2 inches |
| Packing Details | |
| Fixture Dimension | 462 x304 x120 mm |
| Fixture Weight | 5.4 kg /11.9 lbs |
| Packing Dimension | 500 x365 x200 mm |
| Packing Weight | 6.3 kg /13.9 lbs |








Hot Tags: high power ip66 industrial lighting 160w led warehouse light, manufacturers, suppliers, buy, cheap, price

