IECEE Certificated 25W LED Street Light
ZGSM K Series LED luminaire brings visually arresting brilliance and safety to localroad and residential lighting projects. An optimized, long-lasting, and reliable solution thatmeets maximized operations and maintenance savings, this luminaire is the perfect synergyof performance, features, and value that will light up your way. K Series is designed to perfectly fit one-to-one retrofit projects while catering to alllighting requirements. It provides crisp, brilliant light that surpasses existing HID andfluorescent luminaire performance while offering a long lifespan of up to 50,000 hours.Backed by the reliability promise, K Series ensures mechanical strength andexcellent thermal performance, providing continuous operation and unparalleled safetyand protection. K Series is the perfect cost-effective solution for any city, municipality, and utility lightingprojects that need optimum quality, performance, and low maintenance.
Benefits
• Robust and reliable with a long service lifetime
• Elegant finless design
• System ready design
Features
• System efficacy 130lm/W ±10%
• Long service lifetime 100Khrs L70B10 @Ta 35°C
• System ready option with SR(Zhaga) Socket and 7Pin NEMA
• Receptacle
Application
• Pedestrian category roads (P1-P6)
• Vehicle category roads (M1-M6)
• Traffic routes and main access
| Specifications | |
| Model | ZGSM-LD25KS |
| LED Brand | Philips LUMILEDS LUXEON 3030 |
| Driver Brand | Inventronics |
| Norminal Wattage | 25W |
| LED Chip Quantity | 48pcs |
| Input Voltage | 100-240/277VAC |
| Power Efficiency | >90% |
| Power Factor | >0.95 |
| Lamp Rated Luminous Efficiency | >125 lm /w |
| Lamp Rated Lumen output | 3125 lm (Lumen tolerance +/- 5%) |
| Color Rendering Index | Ra>70 |
| Color Temperature | 4000, 5000 or 5700K |
| Photometric Type | Type I Medium;Type II Medium;Type III Medium |
| Optimal Operating Temperature | 25℃ |
| Storage Temperatures | -40°C~50°C |
| Working Environment | Between-40°C~+50°C, 10%~90%RH |
| Total Harmonic Distortion | < 10% |
| Lumen Maintenance | > 100,000 hours -L70, @25 ºC (77 ºF) |
| Body and Shell Materials | Die-cast aluminum;Tempered Glass |
| IP Rating | IP66 with test report |
| IK Rating | IK08 with test report |
| Certification | CE, ROHS, IOS9001, ISO14001, LM-80 |
| Optional Function | 1-10V DC Dimming |
| Photocell Control | |
| Warranty | 7 years |
AFTER-SALE SERVICE
Hangzhou ZGSM Technology Co., Ltd (“ZGSM”) warrants this ZGSM-branded hardware product against defects in materials and workmanship under normal use for a period of SEVEN (7) YEAR from the date of purchase. ZGSM provides free repair or replacement within warranty period. ZGSM shall charge against defeats by abnormal storage, usage, connection or change the structure or any components of the product.
*Damage by thunder stroke over 10KV(L,N to FG) /6KV(L to N) will not covered by warranty based on EC61000-4-5.
Hot Tags: iecee certificated 25w led street light, manufacturers, suppliers, buy, cheap, price


