90W led street light in malaysia

(1) Instant start, no flashing.
(2) Solid State, shockproof.
(3) Save power more than 90% by ordinary lamp.
(4) Long time working, 24 hours/day is perfect, produce low heat.
(5) No RF Interference.
(6) No mercury or other hazardous materials, accord with RoHs.
(7) Working environment -40°C~50°C, suitable for unusual climate.
(8) Low maintenance cost.
Specification
| Model | ZGSM-LD90KM |
| LED Brand | Philips LUMILEDS LUXEON 3030/5050 |
| Driver Brand | Non-dimmable: MeanWell HLG Driver | Dimmable: Inventronics Driver |
| Norminal Wattage | 60W |
| Input Voltage | 100-240V /277V AC 50 /60Hz |
| Power Efficiency | >90% |
| Power Factor | >0.95 |
| Lamp Rated Luminous Efficiency | >130 lm /w - 150 lm/w |
| Lamp Rated Lumen output | 11700 lm - 13500 lm |
| Color Rendering Index | Ra>70 |
| Color Temperature | 4000K (Nature White), 5000K (Pure White), 5700K (Cool White) |
| Photometric Type | 1M,2M,3M |
| Operating Temperature | 40 ºC to +50 ºC |
| Total Harmonic Distortion | < 20% |
| Lumen Maintenance | > 100,000 hours -L70, @25 ºC (77 ºF) |
| Materials | Die-cast aluminum;Tempered Glass |
| IP Rating | IP66 with test report |
| IK Rating | IK08 with test report |
| Certification | CE, ROHS, IOS9001, ISO14001, LM80 |
| Optional Function | 0-5V, 0-10V, PWM, Timer |
| Photocell Control | |
| Warranty | 7 years |
| Packing Details | |
| Fixture Weight | 8.1 kg |
| Packing Dimension | 785 X410 X160 mm |
| Packing Weight | 9.5 kg |
Project Photo Sharing:
Project location: Malaysia
Project time: 2016
Project details:
135W LED Street Light, Model: ZGSM-LD90KM 5000K, 3M, 500PCS+

About ZGSM
Founded in 2005, located in Linglong Industrial Park, the west of Hangzhou, ZGSM is a hi-tech and private Enterprise devoted to R&D, producing and selling of high quality LED indoor/outdoor lights, LED traffic lights, solar panels and solar powered LED lighting system and so on.
As one of the patent model enterprises and the first batch of Energy-saving Service Company in Zhejiang Province, we have registered more than fifty products; we are also the members of Illuminating Engineering Society and Semiconductor Industry Association in China.
FAQ
How long i can get the feedback after we sent the enquiry?
We will reply you within 12 hours in working day.
Can you do our design?
Of course, your customized design (OEM) is available.
Can you make our design for the package?
Yes, please send us the design you need ,we will value the price and make the exact same package basing on your design. MOQ 1000pcs.
What's the universal lead-time for order delivery?
Small production: 3-4 days Mass production :7-15days or basing on your qty.
What kind of shipping do you have?
DHL,FEDEX,UPS,EMS,TNT,etc.
Hot Tags: 90W led street light in malaysia, manufacturers, suppliers, buy, cheap, price

