CLASS II LED STREET LIGHT

Advantages:
Easy Maintenance, tool-less to open the cover of driver box
Meanwell XLG Driver and Inventronics driver for 0-5V, 0-10V, PWM, Timer dimming.
Photocell available
Luminaire efficacy up to 130-135lm/w.
Competitive price.
5 years warranty.
IP66 and IK10.
With Surge Projector Device to provide more reliable guarantee for led driver, extend the life of product.
Full die-cast aluminum housing to prevent guano.
Specification
| Model | ZGSM-LD120Kmini2 |
| LED Brand | LUMILEDS® LUXEON 3030/5050 |
| Driver Brand | MeanWell XLG Driver | Inventronics Driver |
| Norminal Wattage | 120W |
| Input Voltage | 100-240V /277V AC 50 /60Hz |
| Power Efficiency | >90% |
| Power Factor | >0.95 |
| Lamp Rated Luminous Efficiency | Up to 152 lm/w |
| Lamp Rated Lumen output | up to 18240lm |
| Color Rendering Index | Ra>70 |
| Color Temperature | 4000K (Nature White), 5000K (Pure White), 5700K (Cool White) |
| Photometric Type | 2M |
| Operating Temperature | 40 ºC to +50 ºC |
| Total Harmonic Distortion | < 20% |
| Lumen Maintenance | > 100,000 hours -L70, @25 ºC (77 ºF) |
| Materials | Die-cast aluminum |
| IP Rating | IP66 with test report |
| IK Rating | IK10 with test report |
| Certification | CE, ROHS, IOS9001, ISO14001, LM80 |
| Optional Function | 0-5V, 0-10V, PWM, Timer |
| Photocell Control | |
| Warranty | 5 years |
| Packing Details | |
| Fixture Weight | 3.62 kg |
| Packing Dimension | 735 X195 X120 mm |
| Packing Weight | 4.2 kg |
Project picture
Factory show

ZGSM provides a total solution for intelligence street lighting system.
ZGSM street light intelligence system is made up by software, gateway, single light controller. The gateway is installed in the distribution cabinet, the single light controller is installed in the lighting terminal. It proceeds with communication via GPRS/ CDMA/ WCDMA wireless network or cable network & monitor center and proceeds with communication via ZIGBEE/ LORA.
Why choose us?
1. Manufacturer Place your order directly to the factory, no intermediate cost, more fast delivery ,better service and economical cost.
2. Strict QC inspection Good quality is top important during cooperation. We will make QC inspection strictly before ship out to make sure every piece stayed in a good condition. If any problems made by us after you received cases then we will full responsible to compensate you.
3. Stable Supply As a manufacturer with strong ability for phone cases production, we have enough stock to meet your needs.
4. Professional sale team with the best after-service professional and experienced sales team will provide you excellent service.
Hot Tags: class ii led street light, manufacturers, suppliers, buy, cheap, price


