ZGSM-6139 Ornamental Street Light LED
ZGSM-6139 is an ornamental street light, an LED decorative pole-mounted street light with a variety of lens options, designed to replace MH, HPS, or HID lighting systems. Typical lighting applications include urban roads, parking lots, sidewalks, and pedestrian public spaces. The installation height is 3 to 8 meters and can be adjusted to meet light-level and uniformity requirements. The stretched aluminum heat sink equipped with the lamps can provide good heat dissipation for the lamps to extend the life of the lamps, and we provide a five-year warranty for these lamps.
Product Features
Wide power range: 30W~70W
High luminaire efficiency up to 135lm/w
Full die-casting aluminum housing(ADC12)
Class I, and Class II are optional
IP66 & IK08



| Series No | Series ZGSM-6139 Pole-Pendant Street Light |
| Power | 30W, 40W, 50W, 60W,70W |
| Efficiency | 130lm/W |
| Input Voltage | 100-277 VAC, 50 / 60 Hz |
| Power Factor | >0.95 |
| Surge Protection | 10KV (Default) / 20KV (available on request) |
| IP Rating | IP66 |
| IK Rating | IK08 |
| Beam Angle | Type IIM Asymmetric |
| Mounting Option | Post suspended |
| Warranty | 5 Years |
| Certification | CE, RoHS, LM80 and TM21 |
Hangzhou ZGSM Technology Co.,Ltd
Tel: +86 571 6396 5881
Whatsapp & Phone: +86 182 571 67 671
Wechat: rain18257167671
Email: rain@zgsm-china.com
ADD: 1-1 Dabai Road, Lin'an 311300, Hangzhou, Zhejiang, China
Hot Tags: ornamental street light led, manufacturers, suppliers, buy, cheap, price

