100W High Lumen Output LED Factory Light

Product specification
| Specifications | |
| Model | ZGSM-HB09-100S |
| LED Brand | Lumileds® |
| Driver Brand | MOSO |
| Norminal Wattage | 100W |
| Input Voltage | 100-240/277VAC |
| Power Efficiency | >90% |
| Power Factor | >0.95 |
| Lamp Rated Luminous Efficiency | 145 lm/w & 190 lm/w |
| Lamp Rated Lumen output | 14500 lm (Lumen tolerance +/- 5%) 19000 lm (Lumen tolerance +/- 5%) |
| Color Rendering Index | Ra>70 |
| Color Temperature | 3000 4000 5000 5700K |
| Photometric Type | 60, 90, 110 degrees |
| Optimal Operating Temperature | 25ºC |
| Storage Temperatures | -40ºC~+50ºC |
| Working Environment | Between-40°C~+50°C, 10%~90%RH |
| Total Harmonic Distortion | < 10% |
| Lumen Maintenance | > 50,000 hours -L70, @25 ºC (77 ºF) |
| Body and Shell Materials | Anodized Aluminum |
| IP Rating | IP65 |
| Certification | CE, ROHS |
| Optional Function | 0-10V Dimming |
| Zigbee Wireless Dimming | |
| Warranty | 5 years |
| Packing Details | |
| Fixture Dimension | 286 x286 x147 mm |
| Fixture Weight | 2.6 kg |
| Packing Dimension | 340 x340 x150 mm |
| Packing Weight | 3.2 kg |
For warehouse lighting
Use MOSO's best power supply to deliver a true 50,000 hour lifespan
High quality aluminum heatsink, providing efficient heat dissipation
Lumileds LED chip is one of the most advanced LEDs in the world
High efficiency and high quality LED chips
IP65 certified gasket
Rugged, scratch-resistant tempered glass
High quality aluminum heatsink, providing efficient heat dissipation
Lumileds LED chip is one of the most advanced LEDs in the world







Hot Tags: 100w high lumen output led light for factory use, manufacturers, suppliers, buy, cheap, price

