Product Details
100w ufo led high bay light with motion sensor

Key Features:
1. Beam angle: 60 / 90 / 110 degrees.
2. Aluminum die casting heat sinks is good for heat dissipation.
3. It's major to replace the conventional high bay light.
4. Green, energy saving, long and reliable life of 50,000 hours.
5. No RF interference, no IR / UV radiation, no mercury pollution.
6. Wide color availability in degrees Kelvin(K),2700-6700K.
7. Streamline exterior design, beautiful appearance.
8. Environment friendly, energy saving (70%~80%).
9. Special circuit design, each LED work separately, avoiding the single broken LED influence problem.
Specification
| Model | ZGSM-UFO100M |
| LED Brand | Philips LUMILEDS® LUXEON 3030/5050 |
| Driver Brand | Non-dimmable: MeanWell HBG Driver |
| Norminal Wattage | 100W |
| Input Voltage | 100-240V /277V AC 50 /60Hz |
| Power Efficiency | >90% |
| Power Factor | >0.95 |
| Lamp Rated Luminous Efficiency | >140-155 lm /w |
| Lamp Rated Lumen output | 14,000-15,500 lm |
| Color Rendering Index | Ra>70 |
| Color Temperature | 4000K (Nature White), 5000K (Pure White), 5700K (Cool White) |
| Photometric Type | 60 90 degree |
| Operating Temperature | 40 ºC to +50 ºC |
| Total Harmonic Distortion | < 20% |
| Lumen Maintenance | > 100,000 hours -L70, @25 ºC (77 ºF) |
| Materials | Aluminum;PC |
| IP Rating | IP65 with test report |
| IK Rating | IK08 with test report |
| Certification | CE,ROHS, IOS9001, ISO14001, LM80 |
| Warranty | 5 years |
| Packing Details | |
| Fixture Weight | 5.2 kg |
| Packing Dimension | 365 X365 X210 mm |
| Packing Weight | 6.0 kg |

Factory show

Project Sharing
Project location: Lebanon
Project time: 2016
Project details: 150w LED High Bay Light, Model: ZGSM-UFO150M, 5700K, 110 degrees, 120pcs

FAQ:
Q1. Is it OK to print my logo on led light product?
A: Yes. Please inform us formally before our production and confirm the design firstly based on our sample.
Q2: Do you offer guarantee for the products?
A: Yes, we offer 2-5 years warranty to our products.
Q3: How to deal with the faulty?
A: Firstly, Our products are produced in strict quality control system and the defective rate will be less than 0.2%.
Secondly, during the guarantee period, we will send new lights with new order for small quantity. For defective batch products, we will repair them and resend them to you or we can discuss the solution including re-call according to real situation.
Hot Tags: 100w ufo led high bay light, manufacturers, suppliers, buy, cheap, price

