60W LED STREET LIGHT WITH CB Certificate

Advantages:
-
Lumileds 3030/5050 Chips.
-
Meanwell HLG Driver and Inventronics driver for 0-5V, 0-10V, PWM, Timer dimming.
-
Tempered Glass lens.
-
Luminaire efficacy up to 125-150lm/w.
-
Competitive price.
-
7 years warranty.
-
IP66 and IK08.
-
Type I, Type II, Type III optics for different width road lighting.
-
With Surge Projector to protect lamp from up to 10KV/10KA.
-
With Power Turn Off Protector to protect the personal safety.
-
With Imported Breather to keep the air pressure balance inside and outside the lamp, improving work performance, life of the lamp and prevent burst.
-
Big recessed structure design can be installed the MPPT remote control controller and wireless module to be a intelligent control system.
-
Full die-cast aluminum housing to prevent guano.
-
Snap-in type, easy installation by snap locking the two ends together, do not need tools to open or close the light cap.
Specification
| Model | ZGSM-LD60KM |
| LED Brand | Philips LUMILEDS® LUXEON 3030/5050 |
| Driver Brand | Non-dimmable: MeanWell HLG Driver | Dimmable: Inventronics Driver |
| Norminal Wattage | 60W |
| Input Voltage | 100-240V /277V AC 50 /60Hz |
| Power Efficiency | >90% |
| Power Factor | >0.95 |
| Lamp Rated Luminous Efficiency | >130 lm /w - 150 lm/w |
| Lamp Rated Lumen output | 7,800 lm - 9,000 lm |
| Color Rendering Index | Ra>70 |
| Color Temperature | 4000K (Nature White), 5000K (Pure White), 5700K (Cool White) |
| Photometric Type | 1M,2M,3M |
| Operating Temperature | 40 ºC to +50 ºC |
| Total Harmonic Distortion | < 20% |
| Lumen Maintenance | > 100,000 hours -L70, @25 ºC (77 ºF) |
| Materials | Die-cast aluminum;Tempered Glass |
| IP Rating | IP66 with test report |
| IK Rating | IK08 with test report |
| Certification | CE, ROHS, IOS9001, ISO14001, LM80 |
| Optional Function | 0-5V, 0-10V, PWM, Timer |
| Photocell Control | |
| Warranty | 7 years |
| Packing Details | |
| Fixture Weight | 7.8 kg |
| Packing Dimension | 785 X410 X170 mm |
| Packing Weight | 9.0 kg |
Project picture

Factory show

AFTER-SALE SERVICE-7 years warranty
-
Hangzhou ZGSM Technology Co., Ltd ("ZGSM") warrants this ZGSM-branded hardware product against defects in
materials and workmanship under normal use for a period of SEVEN (7) YEAR from the date of purchase. -
ZGSM provides free repair or replacement within warranty period.
-
ZGSM shall charge against defeats by abnormal storage, usage, connection or change the structure or any components of the product.
-
Damage by thunder stroke over 6KV(L,N to FG) /4KV(L to N) will not covered by warranty based on IEC61000-4-5.
CONTRACT INFORMATION
Karen Chen
International Sales & Markting.
Whatsapp/Wechat: +86 13588232941
Email: karen@zgsm-china.com
Hot Tags: 60w led street light with cb certificate, manufacturers, suppliers, buy, cheap, price

