Description
Send Inquiry
560W LED Sports Light High Mast Light

Specification
| Specifications | |
| Model | ZGSM-TGD560M |
| LED Brand | LUXEON® TX |
| Driver Brand | INVENTRONICS |
| Norminal Wattage | 560W |
| Input Voltage | 100-240/277VAC, 50/60Hz |
| Power Efficiency | >90% |
| Power Factor | >0.95 |
| Lamp Rated Luminous Efficiency | >150lm/w |
| Lamp Rated Lumen output | 84000 lm (Lumen tolerance +/- 5%) |
| Color Rendering Index | Ra>70 |
| Color Temperature | 3000K, 4000K, 5000K or 5700K |
| Photometric Type | 15,30,45,60 degrees |
| Optimal Operating Temperature | 25ºC |
| Storage Temperatures | '-40ºC~+70ºC |
| Working Environment | Between-40°C~+50°C, 10%~90%RH |
| Total Harmonic Distortion | < 10% |
| Lumen Maintenance | > 100,000 hours -L70, @25 ºC (77 ºF) |
| Body and Shell Materials | Stretched Aluminium Alloy |
| IP Rating | IP66 with test report |
| Certification | CE,ROHS |
| Optional Function | 1-10V DC Dimming |
| Warranty | 5 years |
| Packing Details | |
| Fixture Dimension | 687 x 320 x 222 mm |
| Fixture Weight | 30.0 kg |
Free sample service
Samples can be free.
Sample which we have in stock, will be sent to you within 1 working day.
OEM sample, will be sent to you within 3 working days.








Hot Tags: 560W LED Sports Light High Mast Light, manufacturers, suppliers, buy, cheap, price

