Description
Send Inquiry
60W K Series LED Street Light with IP66

1. Fully aluminum alloy Die-casting case.
2. 7 Years warranty.
3. High whole light's luminous efficiency: 125 LM/W.
4. Toolless, the housing can be opened without tools.
5. With Power turn off protector, protect the safety of personnel.
6. With 10KV Surge Protection Device.
7. With imported breather, increase lamp service life.
8. Philips LED chips, and Mean Well drivers.
Specifications
| Specifications | |
| Model | ZGSM-LD60KM |
| LED Brand | LUXEON® TX |
| Driver Brand | Meanwell/ Inventronics (AC Only) |
| Norminal Wattage | 60W |
| LED Module Quantity | 1 module |
| Input Voltage | 100-240V, 277V, 347V, 480V AC; DC24V |
| Power Efficiency | >90% |
| Power Factor | >0.95 |
| Lamp Rated Luminous Efficiency | >130lm/w |
| Lamp Rated Lumen output | 7800 lm (Lumen tolerance +/- 5%) |
| Color Rendering Index | Ra>70 |
| Color Temperature | 3000 4000 5000 or 5700K |
| Photometric Type | Type I Medium;Type II Medium;Type III Medium; TypeV,Short |
| Optimal Operating Temperature | 25° |
| Storage Temperatures | -40°C~50°C |
| Working Environment | Between-40°C~+50°C, 10%~90%RH |
| Total Harmonic Distortion | < 10% |
| Lumen Maintenance | > 100,000 hours -L70, @25 ºC (77 ºF) |
| Wind Index | Force 12 |
| Body and Shell Materials | Anodized Aluminum |
| IP Rating | IP66 with test report |
| IK Rating | IK10 with test report |
| Certification | CE,ROHS,GS,CB,UL,cUL,DLC (AC Only) |
| Optional Function | 1-10V DC or PWM Signal or Resistance Dimming |
| Timer/Photocell Control | |
| Warranty | 7 years |
| Packing Details | |
| Fixture Dimension | 726 x357 x127 mm |
| Fixture Weight | 7.8 kg |
| Packing Dimension | 785 x415 x200 mm |
| Packing Weight | 9.8 kg |








Hot Tags: 60W K Series LED Street Light With IP66, manufacturers, suppliers, buy, cheap, price

