20W Solar Street Light sytem
Advantages:
Wide power range: 20W~50W.
Special circuit design, single LED' s damage won't affect others' normal work.
Smart design, low transportation costs.
Smooth body would greatly diminish dust accumulation and bird droppings heap up.
High Lumen output up to 180lm/ w with high quality LED chips.
Use for solar street lighting system.
Designed to last at least 100, 000 hours at L70.
Table data sheet,
| Model | ZGSM-LD20N |
| LED Brand | Philips LUMILEDS® LUXEON 3030/5050 |
| Driver Brand | No Driver, With Solar Power |
| Norminal Wattage | 20W |
| Input Voltage |
DC |
| Solar Panel | 60W Monocrystal |
| Battery Spec.(Lithium) | 66AH/3.2V |
| Lamp Rated Luminous Efficiency | >175-180 lm /w |
| Lamp Rated Lumen output | 3500-3600 lm |
| Color Rendering Index | Ra>70 |
| Color Temperature | 4000K (Nature White), 5000K (Pure White), 5700K (Cool White) |
| Photometric Type | 2M |
| Operating Temperature | 40 ºC to +60 ºC |
| Charging Time | 5 Hours |
| Constant Working at 100% | 8.5 Hours |
| Materials | Die-cast Aluminum;PC |
| IP Rating | IP66 with test report |
| IK Rating | IK10 with test report |
| Certification | CE, ROHS, IOS9001, ISO14001, LM80 |
| Optional Function | 0-5V, 0-10V, PWM, Timer |
| Photocell Control | |
| Warranty | 3-5 years |
| Packing Details | |
| Fixture Weight | 8 kg |
| Packing Dimension |
290 X180 X100 mm Lamp 715 X635 X110 mm Panel 350 X100 X130 mm Battery |
| Packing Weight |
13 kg |
Factory:
Customized service
Due to each city has its own sunshine condition, and customers have different working hours
and rainy days on request.
If you want to know more exact configuration, please contact us for below questions:
1. What is the geographical location your solar LED street lighting system will be installed?
2. How many hours per night the LED street light works?
3. How many days to backup in case of continuous rainy days?
4. Do you need dimming the LED street light (during the off-peak hours)?
5. Do you have any other requirements?
Hot Tags: 20w solar street light sytem, manufacturers, suppliers, buy, cheap, price

