20W 30W 40W 50W led street light solar street light led luminair

Product Details
Main Advantages:
- 3 Years Warranty.
Specs:
| Model | ZGSM-LD38Kmini |
| LED Brand | LUMILEDS® LUXEON 3030 |
| Driver Brand | Inventronics |
| Norminal Wattage | 38W |
| LED Chip Quantity | 3030: 56pcs |
| Input Voltage | 12/24V DC |
| Power Efficiency | >90% |
| Power Factor | >0.95 |
| Lamp Rated Luminous Efficiency | 130 lm /w |
| Lamp Rated Lumen output | 4940 lm (Lumen tolerance +/- 5%) |
| Color Rendering Index | 70(80 optional) |
| Color Temperature | 3000K or 4000K or 5000K or 5700K |
| Photometric Type | Type II Medium |
| Optimal Operating Temperature | 25℃ |
| Storage Temperatures | -40°C~50°C |
| Working Environment | Between-40°C~+50°C, 10%~90%RH |
| Total Harmonic Distortion | < 10% |
| Lumen Maintenance | > 100,000 hours -L70, @25 ºC (77 ºF) |
| Wind Index | Force 12 |
| Body and Shell Materials | Die-cast aluminum; PC Lens |
| Pole Fitter Diameter | 60mm ( 50mm optional) |
| Rating | IP66 IK10 |
| Protection | Class I |
| SPD | 10KV (20KV optional) |
| Certification | CE, ENEC,CB ROHS,LM80,LM79,IP66 IK10,ISTMT |
| Control Options | Photocell or Smart control |
| Color Options | Deep grey |
| Warranty | 3 years |
PACKING DETAILS
| Fixture Dimension | 447X179X77mm |
| Fixture Weight | 2.2 kg |
| Packing Dimension | 465X200X100mm |
| Packing Weight | 2.6 kg |
Project Photo Sharing:
Project location: Mexico
Project time: 2016
Project details:
35W LED Street Light, Model: ZGSM-LD35H, 5000K,3M, DC12V, 100PCS+

FAQ:
Q1. Can I have a sample order for led light?
A: Yes, we welcome sample order to test and check quality. Mixed samples are acceptable.
Q2. What about the lead time?
A:Sample needs 3-5 days, mass production time needs 2 weeks according to your order quantity
Q3. Do you have any MOQ limit for led light order?
A: Low MOQ, 1pc for sample checking is available
Q4. How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: We usually ship by DHL, UPS, FedEx or TNT. It usually takes 3-5 days to arrive. Airline and sea shipping also optional.
Q5. How to proceed an order for led light?
A: Firstly let us know your requirements or application.
Secondly We quote according to your requirements or our suggestions.
Thirdly customer confirms the samples and places deposit for formal order.
Fourthly We arrange the production.
Q6. Is it OK to print my logo on led light product?
Hot Tags: 30W led solar light street lamp, manufacturers, suppliers, buy, cheap, price

