Motion sensor LED STREET LIGHTING

Advantages:
Lumileds 3030/5050 Chips.
Meanwell HLG XLG Driver and Inventronics driver for 0-5V, 0-10V, PWM, Timer dimming.
IP66 and IK08.
Tempered Glass lens.
Luminaire efficacy up to 125-150lm/w.
With Power Turn Off Protector to protect the personal safety.
7 years warranty.
Type I, Type II, Type III optics for different width road lighting.
With Surge Projector to protect lamp from up to 10KV/10KA.
With Imported Breather to keep the air pressure balance inside and outside the lamp, improving work performance, life of the lamp and prevent burst.
Data Sheet Table:
| Model | ZGSM-LD55KS |
| LED Brand | LUMILEDS 3030/5050 |
| Driver Brand | MeanWell XLG HLG Driver/Inventronics Driver |
| Norminal Wattage | 55W |
| Input Voltage | 100-240V /277V AC 50 /60Hz |
| Power Efficiency | >90% |
| Power Factor | >0.95 |
| Lamp Rated Luminous Efficiency | >125 lm /w - 145 lm/w |
| Lamp Rated Lumen output | 6,875 lm - 7,975 lm |
| Color Rendering Index | Ra>70 |
| Color Temperature | 4000K (Nature White), 5000K (Pure White), 5700K (Cool White) |
| Photometric Type | 1M,2M,3M |
| Operating Temperature | 40 ºC to +50 ºC |
| Total Harmonic Distortion | < 20% |
| Lumen Maintenance | > 100,000 hours -L70, @25 ºC (77 ºF) |
| Materials | Die-cast aluminum;Tempered Glass |
| IP Rating | IP66 with test report |
| IK Rating | IK08 with test report |
| Certification | CE, ROHS, IOS9001, ISO14001, LM80 |
| Optional Function | 0-5V, 0-10V, PWM, Timer |
| Photocell Control | |
| Warranty | 7 years |
| Packing Details | |
| Fixture Weight | 6.0 kg |
| Packing Dimension | 670 X310 X170 mm |
| Packing Weight | 7.0 kg /32.0 lbs |
Application:
1.School, Library, Factory, Warehouse
2 Residential Buildings, Home, Office, Meeting Room
3.Hotel, Casino, Parking Garage, Hospital
4.Commercial Center, Supermarket, Shopping mall
Project picture

Factory show

AFTER-SALE SERVICE-5-7 years warranty
Hangzhou ZGSM Technology Co., Ltd ("ZGSM") warrants this ZGSM-branded hardware product against defects in
materials and workmanship under normal use for a period of SEVEN (7) YEAR from the date of purchase.ZGSM provides free repair or replacement within warranty period.
ZGSM shall charge against defeats by abnormal storage, usage, connection or change the structure or any components of the product.
Damage by thunder stroke over 6KV(L,N to FG) /4KV(L to N) will not covered by warranty based on IEC61000-4-5.
Delivery time:
Small orders: 3-5 days
Large orders: 7-15 days.
Why choose us?
1. Professional sale team with the best after-service professional and experienced sales team will provide you excellent service.
2. Stable Supply As a manufacturer with strong ability for phone cases production, we have enough stock to meet your needs.
3. Strict QC inspection Good quality is top important during cooperation. We will make QC inspection strictly before ship out to make sure every piece stayed in a good condition. If any problems made by us after you received cases then we will full responsible to compensate you.
4. Manufacturer Place your order directly to the factory, no intermediate cost, more fast delivery ,better service and economical cost.
5. Manufacturer can also offer you sample for testing if you need.
6. All of our certificates are made by TUV, BST and so on, all of our test report are real.
7. We are more than 14 years factory with full of experience on the led lights.
ATTN INFORMATION
Mrs. Karen Chen
Whatsapp/Wechat: +86 13588232941
Email: karen@zgsm-china.com
We will reply you within 12 hours in working day.
Hot Tags: Motion sensor LED STREET LIGHTING, manufacturers, suppliers, buy, cheap, price

