Tool-less design led street light 60W
Product Description


Major Introductions:
-Tool-less design, easy for maintenance
- Philips Lumileds 3030 or 5050 Chips.
- 60W to 130W power range.
- 10KV Surge Protection.
- 5 Years Warranty.
- Smart body would not only make the price competitive, but also reduce the freight cost.
| Specifications | |
| Model | ZGSM-LD60Kmini2 |
| LED Brand | LUMILED 5050 |
| Driver Brand | Meanwell / Inventronics |
| Norminal Wattage | 60W |
| Input Voltage | 100-240/277VAC/DC24V |
| Power Efficiency | >90% |
| Power Factor | >0.95 |
| Lamp Rated Luminous Efficiency | >163 lm /w |
| Lamp Rated Lumen output | 9780 lm (Lumen tolerance +/- 5%) |
| Color Rendering Index | Ra>70 |
| Color Temperature | 3000, 4000, 5000 or 5700K |
| Photometric Type | Type II Medium(BLS) |
| Optimal Operating Temperature | 25℃ |
| Storage Temperatures | -40°C~50°C |
| Working Environment | Between-40°C~+50°C, 10%~90%RH |
| Total Harmonic Distortion | < 10% |
| Lumen Maintenance | > 100,000 hours -L70, @25 ºC (77 ºF) |
| Body and Shell Materials | Die-cast aluminum |
| IP Rating | IP66 with test report |
| IK Rating | IK10 with test report |
| Certification | CE, ROHS, IOS9001, ISO14001, LM80,ENEC,CB |
| Optional Function | 1-10V DC or PWM Signal or Resistance Dimming |
| Timer/Photocell Control | |
| Warranty | 5 years |
| Packing Details | |
| Fixture Dimension | 717*178*99mm |
| Fixture Weight | 3.62kg |
| Packing Dimension | 735*195*120 mm |
| Packing Weight | 4.2 kg |








FAQ:
1, Is your price term FOB? Which port is near from your factory?
<100pcs Based on EXW, >100pcs FOB terms(Shanghai or Ningbo Port) .
2, Do you have exclusive agency?
Yes, we have.
3, Do you accept payment by L/C?
Yes, we accept.
4, Does your product has 10-years warranty?
Yes, our product can be 10 years warranty.
Hot Tags: tool-less design led street light 60w, manufacturers, suppliers, buy, cheap, price

