Description
Send Inquiry
ENEC Certifictaed 100W LED Street Light

ZGSM Kmini2 series Certificated: TUV, ENEC, CB, CE (EMC and LVD), IK10 IP66, IEC62471, IEC62788, RoHS, LM79, LM80, Salt Spray Test, ISO9001, ISO14001, ISO50001.
| Specifications | |
| Model | ZGSM-LD100Kmini2 |
| LED Brand | LUMILEDS® LUXEON 3030 2D, 5050 |
| Driver Brand | Meanwell or Inventronics |
| Norminal Wattage | 100W |
| LED Quantity | 112 units /137 mA 3030chips; 44 units / 94 mA 5050 chips |
| Input Voltage | 100-240/277VAC/DC12/24V |
| Power Efficiency | >90% |
| Power Factor | >0.95 |
| Lamp Rated Luminous Efficiency | >140 lm /W (3030chips); 157 lm /W (5050chips) |
| Lamp Rated Lumen output | 14600 lm (3030chips); 15000 lm (5050chips) |
| Color Rendering Index | Ra>70 |
| Color Temperature | 3000K, 4000K, 5000K or 5700K |
| Photometric Type | Type II;Type II BLS |
| Optimal Operating Temperature | 25℃ |
| Storage Temperatures | -40°C~50°C |
| Working Environment | Between-40°C~+50°C, 10%~90%RH |
| Total Harmonic Distortion | < 10% |
| Lumen Maintenance | > 100000 hours -L70, @25 ºC (77 ºF) |
| Materials | Housing: Die-cast aluminum, Lens: PC |
| IP Rating | IP66 with test report |
| IK Rating | IK10 with test report |
| Certification | TUV, ENEC, CB, CE (EMC and LVD), IK10 IP66, IEC62471, IEC62788 |
| Optional Function | Dali, 1-10V DC or PWM Signal or Resistance Dimming, Timer, Photocell |
| Warranty | 5 years |
| Fixture Dimension | 717*178*99 mm |
| Fixture Weight | 3.84 kgs |
| Packing Dimension | 735*195*120 mm |
| Packing Weight | 4.42 kgs |

ZGSM Production Line Picture:

ZGSM Contacting info as below:
WhatApp & Mobile No.: + 86 152 6702 8962
WeChat: hanhan091111
Email: apple@zgsm-china.com

Hot Tags: enec certifictaed 100w led street light, manufacturers, suppliers, buy, cheap, price

