Description
Send Inquiry
Spec-100w

| Specifications | |
| Model | ZGSM-LD100H5 |
| LED Brand | Philips LUMILEDS® LUXEON 3030X/LG |
| Driver Brand | Meanwell HLG series/ Inventronics |
| Norminal Wattage | 100W |
| LED Module Quantity | 2 modules |
| Input Voltage | 100-240/277VAC/DC24V |
| Power Efficiency | >90% |
| Power Factor | >0.95 |
| Lamp Rated Luminous Efficiency | >130 lm /w |
| Lamp Rated Lumen output | 13000 lm (Lumen tolerance +/- 5%) |
| Color Rendering Index | Ra>70 |
| Color Temperature | 3000, 4000, 5000 or 5700K |
| Photometric Type | Type I Medium;Type II Medium;Type III Medium,TypeV Short |
| Optimal Operating Temperature | 25℃ |
| Storage Temperatures | -40°C~50°C |
| Working Environment | Between-40°C~+50°C, 10%~90%RH |
| Total Harmonic Distortion | < 10% |
| Lumen Maintenance | > 100000 hours -L70, @25 ºC (77 ºF) |
| Body and Shell Materials | Anodized Aluminum |
| IP Rating | IP66 with test report |
| IK Rating | IK10 with test report |
| Certification | CE, ROHS, IOS9001, ISO14001, LM80 |
| Optional Function | 0-10V, 0-5V , PWM Signal or Resistance Dimming |
| Timer/Photocell Control | |
| Warranty | 7 years |
Product Description
High Efficacy LED Source
ZGSM H series LED Street Light are using Lumileds Luminous source, providing excellent lumen output, long-lasting stability and splendid sight. The efficiency of 5050 chips is more than 185 lm/w.
High-end LED Driver
High-end MeanWell HLG Series Flicker free LED driver
Optimal stabilityperformance and lifespan.
Hot Tags: street light fixtures








