Waterproof IP66 90W LED Street Light
|
Company Information
Founded in 2005, Hangzhou ZGSM Technology Co.,Ltd
is located in Linglong Industrial Park, the west of Hangzhou. ZGSM is a hi-tech and privated Enterprise devoted to R&D, producing and selling of high quality LED indoor/ outdoor lights, LED traffic lights, solar panels and solar powered LED lighting system and so on. As one of the patent model enterprises and the firsst batch of saving energy service company in Zhejiang Province, we have registered more than fifty products; we are also the member of Illuminating Engineering Society and Semiconductor Industry Association in China.

Waterproof IP66 90W LED Street Light Installation Picture

Waterproof IP66 90W LED Street Light Installation Specification
| Model | ZGSM-LD90KM |
| LED Brand | Philips LUMILEDS® LUXEON 3030 or Lumileds 5050chips |
| Driver Brand | Non-dimmable: MeanWell Driver | Dimmable: Inventronics Driver |
| Norminal Wattage | 90W |
| Input Voltage | 100-240V /277V AC 50 /60Hz |
| Power Efficiency | >90% |
| Power Factor | >0.95 |
| Lamp Rated Luminous Efficiency | >130 lm /w (Lumileds 3030 chips) or 150lm/W (Lumileds 5050 chips) |
| Lamp Rated Lumen output | 11,250 lm |
| Color Rendering Index | Ra>70 |
| Color Temperature | 3000K (Warm White) 4000K (Nature White), 5000K (Pure White), 5700K (Cool White) |
| Photometric Type | 1M,2M,3M |
| Operating Temperature | 40 ºC to +50 ºC |
| Total Harmonic Distortion | < 20% |
| Lumen Maintenance | > 75,000 hours -L70, @25 ºC (77 ºF) |
| Materials | Die-cast aluminum;Tempered Glass |
| IP Rating | IP66 with test report |
| IK Rating | IK08 with test report |
| Certification | ENEC, CB, CE (EMC and LVD), RoHS, LM79, LM80, Salt Spray Test, ISO9001, ISO14001, ISO50001. |
| Optional Function | Dali, 0-5V, 0-10V, PWM, Timer |
| Warranty | 7 years |
| Packing Details | |
| Fixture Weight | 8.1 kg /17.6 lbs |
| Packing Dimension | 785 X415 X205 mm /31.0 X16.3 X8.1 inches |
| Packing Weight | 10.1 kg /22.3 lbs |
Hot Tags: Waterproof IP66 90W LED Street Light, manufacturers, suppliers, buy, cheap, price




