KEY FEATURES
1. Wide power range: 100W~200W.
2. Special circuit design, single LED’s damage won't affect others' normal work.
3. High Lumen output up to 155lm/ w with high quality LED chips.
4. Variety applications with different mounting Accessories.
5. Multiple lighting control options are available, e.g. DALI, 1-10V, motion sensor.
6. Designed to last at least 100, 000 hours at L70.
7. Multiple lighting distributions are available.
SPECIFICATIONS
| Model | ZGSM-UFO100M |
| LED Brand | Lumileds LUXEON 3030/5050 |
| Driver Brand | Meanwell HBG series |
| Norminal Wattage | 100W |
| LED Quantity | 3030: 152pcs 5050: 78pcs |
| Input Voltage | 100-240/277VAC |
| Power Efficiency | >90% |
| Power Factor | >0.95 |
| Lamp Rated Luminous Efficiency | 140-155 lm/w |
| Lamp Rated Lumen output | 14000-15500 lm (Lumen tolerance +/- 5%) |
| Color Rendering Index | 70 (80 is optional) |
| Color Temperature | 3000K, 4000K, 5000K or 5700K |
| Photometric Type | 60,110 degrees |
| Optimal Operating Temperature | 25℃ |
| Storage Temperatures | -40°C~50°C |
| Working Environment | Between-40°C~+50°C, 10%~90%RH |
| Total Harmonic Distortion | < 10% |
| Lumen Maintenance | > 100,000 hours -L70, @25 ºC (77 ºF) |
| Body | Die-cast aluminum Housing |
| Cover | 110°-Tempered glass ;60°-PC lens |
| Rating | IP65 IK08 |
| Protection | Class I |
| Certification | CE,ROHS,LM80 |
| Dimming Options | 1-10V or DALI or PWM or Timer |
| Control Options | Motion sensor or Smart control |
| Color Options | Black |
| Warranty | 5 years |
PACKING DETAILS
| Fixture Dimension | 350X350X193 mm |
| Fixture Weight | 4.2 kg |
| Packing Dimension | 365X365X210 mm |
| Packing Weight | 5.2 kg |
High Efficacy LED Source
ZGSM UFO series LED High Bay Light are using Lumileds Luminous source, providing excellent lumen output, long-lasting stability and splendid sight. The efficiency of 5050 chips is more than 185 lm/w.
High-end LED Driver
High-end Mean Well HBG Series Flicker free LED driver
Optimal stability performance and lifespan.
Various Installation
Factory default is ring mounted. mounting brackets is optional for different application.
Motion Sensor (Optional)
Wide detection area, range up to 16m in diameter and mounting height 15M Max. suitable for warehouse use. Built-in adjustable daylight sensor.
Variety of Beam Angle
The UFO have two beam angles for optional, 60 degrees with PC lens and 110 degrees with tempered glass.
Q1. Can I have a sample order for led light?
A: Yes, we welcome sample order to test and check quality. Mixed samples are acceptable.
Q2. What about the lead time?
A: Samples within 3 days, big order within 1-2 weeks.
Q3. Do you have any MOQ limit for led light order?
A: Low MOQ, 1pc for sample checking is available
Q4. How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: We usually ship by DHL, UPS, FedEx or TNT. It usually takes 3-5 days to arrive. Airline and sea shipping also optional.
Q5. How to proceed an order for led light?
A: Firstly let us know your requirements . Secondly We quote according to your requirements or our suggestions. Thirdly customer confirms the samples and places deposit for formal order. Fourthly We arrange the production.
Q6. Is it OK to print my logo on led light product?
A: Yes. Please inform us formally before our production and confirm the design firstly based on our sample.
Q7: Do you offer guarantee for the products?
A: Yes, we offer 3-7 years warranty to our products.
Q8: How to deal with the faulty?
A: Firstly, Our products are produced in strict quality control system and the defective rate will be less
than 0.1%. Secondly, during the warranty period, we will repair or replace defected products.
Hot Tags: 100w ufo type led high bay lighting ce rohs lm80 iso9001 iso14001, manufacturers, suppliers, buy, cheap, price














